3 otázky pre plastického chirurga Dr. Petra Žiaka: Pomáha plastická chirurgia spamätať sa z nevery?

Ako spolu súvisí zrada partnera a plastické zákroky? Môžu byť náplasťou na ubolené srdce? Na naše otázky nám odpovedá renomovaný odborník.

MUDr. Peter Žiak, PhD. je absolventom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 2000 pôsobil na I. chirurgickej klinike Univerzitnej nemocnice v Bratislave, kde v roku 2003 získal atestáciu zo všeobecnej chirurgie. V rokoch 2005-2013 pracoval na Klinike plastickej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Bratislave, kde v roku 2008 získal atestáciu z plastickej chirurgie. V rokoch 2008-2013 bol zároveň odborným asistentom na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, počas tohto pôsobenia získal doktorandský titul PhD. V rokoch 2013-2014 bol vedúcim plastickým chirurgom na Klinike a inštitúte estetickej medicíny Asklepion v Prahe. V rokoch 2014-2018 pracoval ako plastický chirurg a odborný garant pre spoločnosť WB Aesthetics, ktorá je najväčším poskytovateľom výkonov estetickej plastickej chirurgie v Českej republike s počtom 1800 operačných výkonov estetickej plastickej chirurgie ročne. V roku 2018 spoluzakladal Concept Clinic v Bratislave, kde pôsobí ako odborný garant pre plastickú chirurgiu.

Ženy sa často s neverou partnera vyrovnávajú tak, že sa rozhodnú riešiť svoje ubolené srdce plastickými chirurgickými zákrokmi. Stretávate sa s týmto javom?

Áno, stretávam. Nie každá pacientka sa plastickému chirurgovi zdôverí s motívmi svojho rozhodnutia podstúpiť operačný zákrok a na druhej strane plastický chirurg nie je povinný po týchto motívoch pátrať. Mnohokrát sa ale pacientky netaja tým, že za rozhodnutím podstúpiť plasticko-chirurgický zákrok je práve ubolené, alebo zlomené srdce a potreba určitého životného „re-štartu“.

Je pravda, že častokrát robíte pacientkam psychoterapeuta?

Bez veľkej miery pochopenia pacientky to určite nejde. Plastický chirurg ale túto “psychoterapiu” vykonáva práve dobrým naplánovaním a odvedením svojej chirurgickej práce, ktorá prinesie očakávaný estetický výsledok.

Stane sa, že ich odhovárate od zákroku? V akých prípadoch napríklad?

Vo všeobecnosti pacientky neodhováram a rozhodnutie každej jednej pacientky rešpektujem. Jedinými dôvodmi neuskutočnenia vysnenej operácie sú nerealistické očakávania pacientky, alebo zdravotné dôvody -riziká, ktoré by mohli byť prekážkou uskutočnenia operačného zákroku.

Žena sa má o seba starať pravidelne. Ak však zažije neveru, aj najkrajšej žene na svete klesne sebavedomie. Môže jej vtedy plastická operácia pomôcť nadobudnúť stratenú rovnováhu?

Moje vlastné skúsenosti hovoria, že jednoznačne áno. Nevyhnutným predpokladom k tomu je ale dobrý estetický výsledok operácie, ktorému predchádza dôkladná konzultácia a dobré plánovanie – teda hľadanie zhody medzi pacientkou a plastickým chirurgom. Krásnou odmenou po operácii je potom mnohokrát aj objatie od pacientky 🙂

O aké zákroky je najväčší záujem v týchto prípadoch (nevera partnera)?

Zväčšenie prsníkov implantátmi, lifting prsníkov, plastická operácia brucha a liposukcia.

Čo by ste odporučili dnešným ženám? Kde podľa vás robia chybu, keď následne čelia nevere?

Tak toto je nesmierne ťažká otázka a odpovedať na ňu vo mne budí veľký rešpekt, nakoľko by na ňu mali odpovedať skôr sociológovia a psychológovia. Vo vzťahu sú vždy dvaja, musia sa dopĺňať a tvoriť harmonický celok, ktorý je potom záchrannou sieťou pred pádom do pokušení, ktoré prináša táto doba.

Aké zákroky odporúčate a aké nie?

To sa zovšeobecniť nedá. Vždy riešime konkrétnu pacientku a konkrétnu situáciu, estetická plastická chirurgia ponúka veľa možností. Ide vždy o požiadavku pacientky versus schopnosť a možnosť plastického chirurga túto požiadavku splniť.

Starajú sa slovenské ženy dostatočne o svoj zovňajšok?

Určite áno! Aspoň to tak vnímam, keď sa prechádzam ulicami hlavného mesta, alebo po promenádach obchodných centier. V posledných rokoch som operoval v zahraničí prevažne pacientky zo západnej Európy, takže si môžem dovoliť aj porovnávať 🙂 Slovenky sú krásne ženy!

Myslíte si, že je chyba v slovenských mužoch, ktorí si často nevážia, čo doma majú?

Opäť ťažká otázka, aj keď by sa mi chcelo odpovedať “áno”, nedá sa to takto zovšeobecniť. Ak predsa nájdeme toho pravého partnera a lásku na celý život, idú všetky pochybnosti bokom a nemali by existovať dôvody pre neveru.

Zhovárala sa Miriam Šramová, Zdroj: damskajazda.webnoviny.sk 07/2018


Znenie súhlasu

Kliknutím na odkaz súhlasím udeľuje používateľ elektronického zariadenia prevádzkovateľovi BLUEMEDICAL s.r.o. (ďalej ako „BLUEMEDICAL„) súhlas s tým, aby boli do jeho zariadenie uložené cookies, pomocou ktorých BLUEMEDICAL a iní príjemcovia uvedení v tabuľke získava a spracúva údaje na účely a na dobu uvedené v tabuľke, ktorá sa Vám rozbalí po rozkliknutí linku tu. Súhlas možno kedykoľvek odvolať, pre odvolanie súhlasu nás kontaktuje emailom na info@peterziak.com alebo upravte nastavenia v svojom zariadení. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov pred jeho odvolaním. Bližšie informácie o cookie nájdete tu.