Prsia podľa predstáv

Prsia podľa predstáv

Umelý vzhľad je na ústupe, kým pozornosť získava ten prirodzený. Je to tak medzi mužmi i ženami. Tomuto trendu sa prispôsobujú aj plastickí chirurgovia, ktorí však v prvom rade plnia želania svojich klientok či klientov a zároveň pôsobia ako poradcovia a odborníci, ktorí odporučia nielen vhodné metódy úpravy zovňajšku, ale aj rozsah zmien. Dnes sa „nosí“ väčšia prirodzenosť napríklad aj v prípade vzhľadu pŕs. To však neznamená, že ženy netúžia, rovnako ako inokedy, po ich úprave. Často však vyhľadávajú šetrnejšie spôsoby a vyberať si tak môžu z rôznych metód augmentácie pŕs. Pre niekoho môže znamenať takýto zákrok posilnenie sebavedomia, pre inú ženu zas vylepšenie komfortu života vzhľadom na životný štýl či naštartovanie aktívneho života. Aby bola zmena čo najpozitívnejšia a uspokojivá pre pacientku, ale aj lekára, ktorý ju celým procesom sprevádza, je nutná riadna konzultácia a rozhodnutie, ako s proporciami tela naložiť správne a pritom vkusne. „Klientky prichádzajú na konzultáciu s určitou predstavou. Spôsob naplnenia tejto predstavy leží na pleciach plastického chirurga a záleží na jeho šikovnosti, ako dokáže navrhnuté riešenia klientke vysvetliť. Každá žena je individualita, a preto aj spôsob chirurgickej úpravy prsníkov treba navrhnúť individuálne. Vo všeobecnosti prichádzajú klientky najčastejšie s požiadavkou zväčšenia prsníkov silikónovými implantátmi,“ opisuje bežnú prax plastický chirurg Peter Žiak. Pokiaľ ide o zväčšenie prsníkov, vyberať si možno z niekoľkých metód. Odborníci dnes najčastejšie využívajú tieto tri: implantáty, nadvihnutie/modelácia, presun tuku. „Od miery poklesu prsníkov potom záleží, či okrem vloženia prsníkových implantátov bude potrebné aj zdvihnutie prsníkov. Zväčšenie prsníkov vlastným tukom je veľmi zaujímavou alternatívou, ktorá poskytuje veľmi prirodzený vzhľad prsníkov. Niektoré klientky zas požadujú prsníky zdvihnúť bez vloženia prsníkových implantátov, takáto modelácia môže taktiež poskytnúť veľmi uspokojivý optický efekt. Všetky operačné techniky sú medicínsky bezpečné a spoľahlivé,“ vysvetľuje odborník. Na kliniku estetickej medicíny alebo k plastickému chirurgovi ženy často prichádzajú s konkrétnou predstavou a po dlhšom subjektívnom pozorovaní nejakej estetickej nedokonalosti. Často už podľa Petra Žiaka prichádzajú s vybudovanou predstavou ako problém riešiť. „Úlohou plastického chirurga je túto predstavu a navrhovaný spôsob riešenia odsúhlasiť, prípadne modifikovať, alebo korigovať. V prvom rade nechám hovoriť klientku a počúvam. Následne zhodnotím stav v rámci vyšetrenia a až potom ponúkam riešenia. Je veľmi dôležité všetko posudzovať striktne individuálne,“ objasňuje lekár.

Na kliniku estetickej medicíny alebo k plastickému chirurgovi ženy často prichádzajú s konkrétnou predstavou

Výhody a nevýhody

Každý zo spomínaných zákrokov má svoje výhody a nevýhody. Všetko závisí od toho, ako svoj problém a svoj zámer preberiete s odborníkom. Chirurg Peter Žiak z kliniky Yes Visage zdôrazňuje, že estetická plastická chirurgia je vždy o kompromisoch. „Napríklad lifting (modelácia) prsníkov si vyžaduje väčšie kožné rezy, preto možno očakávať aj väčšie jazvy, na druhej strane poskytuje veľmi stabilné tvarové výsledky. Vloženie silikónových prsníkových implantátov predstavuje okamžitý a výrazný estetický efekt, ale v bezprostrednom pooperačnom období ho sprevádza určitý diskomfort. Zväčšenie prsníkov vlastným tukom na jednej strane poskytuje veľmi prirodzený vzhľad, na druhej strane je to však beh na dlhšiu trať – často treba operačný výkon opakovať, aby sa dosiahol čo najuspokojivejší výsledok,“ opisuje lekár.

Implantáty dnes

Pre niekoho je táto metóda priveľmi invazívna a drastická, pre mnohé ženy je však najideálnejším riešením. Jedným krokom je samotný zákrok a vloženie implantátov, no čo potom? Treba sa o nový cudzí objekt v tele starať? „Dobrou správou je, že o prsníkové implantáty sa nemusíte vôbec starať. V pooperačnom období treba dodržiavať odporúčania, ktoré vám starostlivo vysvetlí plastický chirurg. Pri ich dodržaní sa implantáty prihoja v ideálnej pozícii a prsníky ostanú symetrické. Implantáty sú cudzie telesá, ktoré organizmus obalí jazvovitým tkanivom (kapsulou). Ľudskému mozgu trvá približne tri až šesť mesiacov, kým ,prijme‘ implantáty za ,svoje’. Klientky spočiatku vnímajú na prsníkoch (lepšie povedané v prsníkoch) niečo ,cudzie’ a v uvedenom časovom horizonte tieto pocity vymiznú,“ upokojuje chirurg. S telesom, ktoré prirodzene nepatrí do vášho poprsia, však nezískavate špeciálny ochranný štít, a preto netreba zabúdať ani na sledovanie zdravotného stavu prsníkov, či už s implantátmi, alebo bez nich. V určitom veku je nutnosťou pravidelné preventívne mamologické, mamografické a sonografické vyšetrenie a plastický chirurg odporúča aj preventívnu prehliadku pŕs, či už priamo u chirurga, alebo u gynekológa jedenkrát ročne. Aj s implantátmi však dochádza k zmenám tvaru prsníkov spôsobených vekom a nemožno očakávať, že sa nebudú meniť. Podstatné však je, aby zostali zdravé. Silikónové implantáty súčasnosti sú podľa odborníka nenáročné na „údržbu“ a moderné implantáty už netreba meniť po desiatich rokoch, ako to bolo so staršími druhmi. „Podporujú to aj klinické dáta práve z poslednej dekády. Silikónové prsníkové implantáty sú skonštruované veľmi sofistikovane, zachovávajú si celistvosť aj pri výrazných mechanických zaťaženiach. Na výmenu alebo odstránenie prsníkových implantátov existujú presné indikácie, inými slovami, sú na to medicínske dôvody. Výmena sa teda neuskutočňuje paušálne, ale platí to, samozrejme, len pre poslednú generáciu implantátov, ktorá sa u nás používa približne desať rokov.“

Premiestnenie tuku

Zákrok, ktorý pracuje s tukom pacientky, je pre telo harmonickejší a tiež patrí k obľúbeným metódam. Pri formovaní postavy prináša dvojitý efekt – uberá z jedného miesta a pridáva na druhé, kde je to žiadané. Do tela sa nedostáva cudzí materiál. Keďže však ide o tuk, ktorý v tele prirodzene strácame alebo časom aj získavame, môže dochádzať k zmene zovňajšku v dotknutých partiách po zákroku? Plastický chirurg Peter Žiak s nimi ráta, vymenúva pozitíva aj možné negatíva takéhoto typu úpravy prsníkov: „Tukové bunky po prenesení z jednej oblasti do inej získajú novú cievnu výživu a natrvalo existujú na novom recipientnom mieste. Otázkou je, aké množstvo z takto prenesených tukových buniek sa prihojí. Odborná literatúra síce hovorí o približne 70-percentnej úspešnosti prihojenia tukových buniek, no v skutočnosti sa to takto zovšeobecniť nedá, keďže je to ovplyvnené mnohými faktormi (vek klientky, metabolizmus, prekrvenie danej oblasti, distribúcia tukových buniek, metodika lipotransferu atď.). Vo všeobecnosti počítame s resorpciou (vstrebaním, pozn. red.) tuku, preto ho aplikujeme v miernom nadbytku. Tuková bunka aj naďalej reaguje na systémové signály a správa sa ako každá iná tuková bunka. Môže hypertrofovať pri priberaní na hmotnosti a atrofovať pri chudnutí. Klientka teda môže priberať alebo chudnúť aj v prsníkoch.“ Z toho vyplýva, že ak sa žena rozhodne pre túto metódu, mala by byť schopná udržať si dlhodobo približne rovnakú hmotnosť ako v čase zákroku. Pri nespokojnosti s tvarom či stavom prsníkov je na rozhodnutí ženy a následne lekára, ako postupovať. V niektorých prípadoch k spokojnosti postačí malá zmena, možno aj v životnom štýle, množstve pohybu či správnej kozmetickej starostlivosti. Mnoho žien vyhľadáva kliniku plastickej chirurgie napríklad aj po prekonaní rakoviny prsníkov a mastektómii. Aj v takom prípade dokáže prsný implantát výrazne pomôcť vnútornej pohode. Nech sa už rozhodnete pre ktorékoľvek riešenie a z akéhokoľvek dôvodu, je dôležité myslieť v prvom rade na celkové zdravie a dobrý pocit zo seba. Obrátiť sa na plastického lekára môže byť pre mnohé ženy tým správnym východiskom, ktoré možno prinesie prekvapivo jednoduché riešenie. Plastický chirurg sa vo svojej ordinácii mení na priateľa, poradcu a často aj psychológa. Východiskom má byť nakoniec najmä váš dobrý pocit z výsledku.

Článok bol uverejnený v SME 03/2021

Znenie súhlasu

Kliknutím na odkaz súhlasím udeľuje používateľ elektronického zariadenia prevádzkovateľovi BLUEMEDICAL s.r.o. (ďalej ako „BLUEMEDICAL„) súhlas s tým, aby boli do jeho zariadenie uložené cookies, pomocou ktorých BLUEMEDICAL a iní príjemcovia uvedení v tabuľke získava a spracúva údaje na účely a na dobu uvedené v tabuľke, ktorá sa Vám rozbalí po rozkliknutí linku tu. Súhlas možno kedykoľvek odvolať, pre odvolanie súhlasu nás kontaktuje emailom na info@peterziak.com alebo upravte nastavenia v svojom zariadení. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov pred jeho odvolaním. Bližšie informácie o cookie nájdete tu.