Prvá plastika

Prvá plastika

Za každým je dokonale krásna, no tentoraz išla s farbou von. Simona Krainová, ktorá o štyri mesiace dovŕši – v jej prípade neuveriteľnú – polstoročnicu, sa rozhodla zatočiť s padajúcimi očnými viečkami.

Nečakala, kým padnú

Blondínku obdivuje mnoho žien a práve tie chce posmeliť, ak váhajú, či si dať omladiť výzor skalpelom. V jej prípade šlo o oči, podstúpila blefaroplastiku horných viečok. Premýšľala nad ňou dlhšie alebo šlo o spontánny nápad? „Asi pred polrokom som sa začala pohrávať s myšlienkou, že si to dám urobiť, pretože čochvíľa budem mať päťdesiat a nikdy doteraz som to nepodstúpila. Myslím, že tam bol dostatočný materiál na odobratie, a tým, že sa živím svojou tvárou, riešim to asi trošku intenzívnejšie než iné dámy. Takže nečakám úplne na to, až to spadne,“ povedala nám so smiechom.

Všetko si naštudovala

Nič nepodcenila. „Dosť som o tom čítala, naštudovala som si to, takže som vedela, že čím dlhšie človek čaká a odkladá to, tým je jazva hlbšia, dlhšia. Bolo mi tiež povedané, že čím menej kože sa odoberie, ale, samozrejme, nejaká tam musí byť navyše, tým je jazvička menšia a lepšie sa hojí. Takže hoci som sa pohrávala s tou myšlienkou už pred piatimi rokmi, k realizácii došlo až teraz. Predtým ma na klinike vždy odhovorili, že mám ešte čas. Ale na niektorých fotkách som videla, že to už nie je úplne ono, oko nie je otvorené, ako bývalo. Nechcela som sa však zveriť hocikomu, pretože viem, že sa tá operácia dá aj pekne ,sprasiť‘. S klinikou YES VISAGE spolupracujem roky, takže som šla na istotu,“ vraví Simona.

Bola to výnimka

Modelka sa netají tým, že invazívnym zákrokom sa zatiaľ vyhýbala. „Toto bola výnimka. Myslím, že ešte nemám dôvod ani chuť ísť do invazívnych vecí. Skôr vyhľadávam tie miniinvazívne či zákroky so vstrebateľnými materiálmi. Chodím na botox, hydratáciu kyselinou hyalurónovou alebo na nite, ktoré sú rozpustné. Uprednostňujem jemné liftingové vylepšenia, pretože keď sa vám potom výsledok nepáči, viete, že sa to časom dostane z tela von. Pred invazívnymi zákrokmi mám obrovský rešpekt,“ hovorí otvorene.

Išla by aj skôr

Plastickú operáciu očí podstúpila pred štyrmi týždňami, takže na finálny výsledok ešte stále čaká. „Ale už teraz som veľmi spokojná a najmä šťastná, že ma to nevyradilo z prevádzky na dlhší čas. Myslela som si, že budem aj tri mesiace mimo, a ostala som v šoku, že po desiatich dňoch mi všetky opuchy odzneli a modriny zmizli. Mala som strašné nervy, že nebudem môcť pracovať. Rekonvalescencia však bola rýchla. Keby som vedela, že to bude také bezproblémové, išla by som do toho aj o pár mesiacov skôr,“ vraví.

Nevyhla sa nervozite

Teraz je už hrdinka, ale predsa len nečelila tesne pred operáciou nervozite? „Ale áno, mala som obrovskú. V ten deň som navyše celý fotila, takže som bežala na operačnú sálu ešte pomaly nalíčená. Bolo to veľmi rýchle, ale pre mňa asi aj dobré, lebo keby som mala čas premýšľať, možno by som to zru- šila. Po zákroku to ani nebolelo, len som musela byť v pokoji, čo bolo pre mňa horšie ako samotná operácia. Mať zatvorené oči sa mi nepodarilo ani na minútu,“ vraví so smiechom. Nie je to však po zákroku potrebné, pacient má len jemne prelepené viečka náplasťou.

Simona sa zabáva na tom, ako strašila okolie: „Už na druhý deň ráno som úradovala, riešila niečo v synovej škole. Pozerali sa na mňa dosť divne, ale ja nedokážem byť v pokoji.“

Manžel nerozhoduje

A čo manžel Karel, neodhováral ju od operácie? „On našťastie nie je typ muža, ktorý rozhoduje za ženu, ako má vyzerať. Netvaruje si prsia do jeho rúk a celkovo ženu do jeho predstavy, ale necháva to úplne na mne a podporuje ma. Je však zdravo kritický, povie mi: Toto už nie, to nepotrebuješ. Pre neho som, samozrejme, krásna taká, aká som. Je dobré, keď máte pocit, že ste pre svojho muža krásna len tak. No neodhovára ma, keď poviem, že mám tendenciu nestarnúť tak rýchlo ako všetci okolo, navyše, keď vidím tie technológie a som v dennom styku s lekármi a rôzny- mi metódami. Neodtrhnúť si občas jablko zo stromu, pod ktorým sedíte, je veľmi ťažké, ale snažím sa zachovávať svoj výraz, aby nebol úplne inde. Niekedy balansujem na hrane, ale vždy viem, že siaham po metódach, ktoré za nejaký čas odídu, ak by sa mi nepáčil výsledok.“ Už sa jej niekedy stal taký prešľap? Má za sebou nevydarený zákrok? „Zatiaľ našťastie nie, preto chodím k lekárom na tejto klinike, ktorí majú rozum a neurobia všetko, čo si prajem. Povedia, že to nepotrebujem, mám na to ešte čas,“ pochvaľuje si Simona.

Vo „fronte“ na minilifting

Podľa nej niekedy stačí len prísť na konzultáciu a „pokecať si“. „Lekár vás upokojí a odídete bez zákroku. Dôležité je, keď vám správny doktor povie pre a proti. Priznám sa, že veľmi chcem vyzrieť na to, aby som mohla ísť na mini FastLift,“ vyhŕkne so smiechom. „Áno, znie to hlúpo, ale videla som mnoho krásnych výsledkov. Je to zákrok, kde vám vezmú len prebytočnú kožu, žiadne vypchávanie tváre. Moja sestra si to dala spraviť pred piatimi rokmi a pozrite sa, ako v 55 vyzerá.

Je to najkrajšia, najprirodzenejšia vec, ktorá sa robí. Zatiaľ sa na to nechystám, ale pokojne o päť rokov tu budem stáť vo ,fronte‘. Keď vidím Madonnu, Gwen Stefani či Lady Gaga, čo si urobili s tvárami kvôli prehnaným výplniam, tak takto nikdy nechcem vyzerať. To radšej budem starnúť s gráciou,“ vraví Simona.

Prízvukuje, že každému nesadne rovnaká metóda a kto si chce zachovať svoju tvár, aby ju nemal ako nafukovací balón, nemal by rozmýšľať nad prehnanými výplňami. „Ja mám ešte aj široké lícne kosti, takže mi tieto veci vôbec ne- pristanú. Konzultácia s profesionálom, so skúseným lekárom je preto podstatná,“ odporúča Simona.

Estetika aj zdravie

V akom veku je plastická operácia horných a prípadne aj dolných viečok ideálna? „Tento zákrok, pri ktorom sa odstráni nadbytok kože, čo má okrem estetického aj zdravotný efekt, keďže zmizne pocit ťažkých viečok či zvýšené slzenie očí, nie je vekovo ohraničený. Väčšina klientok je v kategórii 40 plus,“ vraví MUDr. Peter Žiak. Dodáva, že vekové obmedzenie neexistuje, no neraz operoval aj dvadsiatnikov, ktorí mali geneticky podmienený nadbytok kože. „Nie je to len o ochabovaní tvárových štruktúr, ale súčasne sa začne tlačiť aj orbitálny tuk pri vnútornom očnom kútiku,“ vysvetľuje chirurg.

Najtenšia koža
Ide o jednoduchý zákrok. „Málokto vie, že na viečkach je najtenšia koža na ľudskom tele, napriek tomu je dostatočne prekrvená, takže sa dobre hojí. Je to vďačná operácia, lebo má minimum komplikácií, rýchle hojenie a výborný estetický výsledok.“

A čo jazvy po reze, dajú sa šikovne schovať? „Kedysi sa to šilo malinkými jednotlivými stehmi, takže horšie to bolo pri ich vyberaní, keď ich bolo dvadsať. Teraz šijeme jedným stehom poprepletaným pod kožou. Po týždni hojenia ho jedným ťahom vytiahneme. Čo sa týka rezu, sú rôzne prístupy a dizajny, všetky majú plusy aj mínusy. Jeden dizajn je, že sa rešpektuje ryha na hornom viečku,

ale potom je na vonkajšom konci nadbytok kože a ostane akoby padať. Keď to chceme spraviť esteticky lepšie, koniec rezu smeruje hore za cenu toho, že tri milimetre prečnieva jazvička za viečkom. Je však viditeľná len prvé mesiace, kým vybledne. Keď si dá dáma mejkap, úplne sa stratí,“ objasňuje MUDr. Peter Žiak.

Dolné sú náročnejšie
Dajú sa naraz operovať horné aj dol- né viečka? Vraví sa tiež, že plastika dolných viečok je náročnejšia. Je to tak? „Je pravda, že to je trošku iný typ zákroku, rez sa vedie jeden a pol milimetra pod riasami. Jediná nevýhoda je, že musí ísť asi centimeter do strany, takže tam je viditeľný, ale snažíme sa ho schovať do vrásky alebo budúcej vrásky. Jazva je však voľným okom neviditeľná. A čo sa týka dvojoperácie, dá sa urobiť naraz. Ide o to, či klient vydrží ležať dve hodiny na operačnom stole. Výhodou je, že rekonvalescencia prebieha v rámci jedného obdobia, a nevýhodou len diskomfort počas zákroku.“

Článok bol uverejnený v časopise ŠARM – 44 / 2022

Znenie súhlasu

Kliknutím na odkaz súhlasím udeľuje používateľ elektronického zariadenia prevádzkovateľovi BLUEMEDICAL s.r.o. (ďalej ako „BLUEMEDICAL„) súhlas s tým, aby boli do jeho zariadenie uložené cookies, pomocou ktorých BLUEMEDICAL a iní príjemcovia uvedení v tabuľke získava a spracúva údaje na účely a na dobu uvedené v tabuľke, ktorá sa Vám rozbalí po rozkliknutí linku tu. Súhlas možno kedykoľvek odvolať, pre odvolanie súhlasu nás kontaktuje emailom na info@peterziak.com alebo upravte nastavenia v svojom zariadení. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov pred jeho odvolaním. Bližšie informácie o cookie nájdete tu.