UMELEC ľudského tela

UMELEC ľudského tela

MUDr. Peter Žiak už osemnásť rokov pracuje ako plastický chirurg. Aktuálne v prestížnej skrášľovacej Klinike YES VISAGE v Bratislave.

V rozhovore pre Slovenku prezradil, ktoré známe tváre vyhľadávajú toto zariadenie i to, aké trendy vládnu v sfére skrášľovania a zoštíhľovania.

Ako prišlo k tomu, že ste si vybrali práve plastickú chirurgiu? Čím vás zaujala alebo možno hovoriť aj o akomsi očarení?

Nedá sa to charakterizovať rozumovo, sú to skôr pocitové záležitosti. Už pred štúdiom medicíny som vedel, že tento odbor existuje. A cítil som, že je to nie- čo, čo by ma veľmi zaujímalo. Vždy ma to ťahalo aj k umeniu. Pokúšal som sa maľovať obrazy. Môj otec je všeobecný chirurg, takže to v úvodzovkách „remeslo“ bolo doma prítomné. Môj starý otec a aj môj strýko sa zaslúžili o renesanciu umeleckého drotárstva na Slovensku – drotárstvo povýšili na umenie. Môj pradedo zas bol celosvetovo známy insitný maliar. Takže som sa neustále pohyboval v prostredí umenia a medicíny. Myslím, že je to dobrý základ pre budúceho plastické- ho chirurga, od ktorého sa vyžaduje, aby mal aj umelecké cítenie. V rámci môjho úvodného pôsobenia na všeobecnej chirurgii som si uvedomil, že nie som ten typ, ktorého láka robiť klasickú – všeobecnú a úrazovú chirurgiu, keď vám privezú sanitky troch akútnych pacientov naraz, to sú veľké stresy. Som rád, keď sú veci pod kontrolou a keď sú starostlivo naplánované. Na plastickej chirurgii ma lákalo to, že je to v podstate tvorba. Keď niečo upravujete na ľudskom tele, tak vlastne niečo tvoríte. A to je na tej plastickej chirurgii krásne.

Ženy chcú byť krásne od nepamäti a práve plastická chirurgia im toto želanie môže splniť. Aké novinky sú aktuálne trendom?

Momentálne je na Klinike YES VISAGE absolútnou novinkou plasma liposukcia. Klinika bola doteraz známa kvôli laserovej liposukcii. Plasma liposukcia je však sofistikovanejšia. Okrem odsatia podkožného tuku vypína aj ochabnutú a poklesnutú kožu v tej oblasti, kde sa tuk odsáva. Opisovanie podrobností tejto technológie je veľmi odbornou záležitosťou. Podstatné je to, že vďaka plasma liposukcii sa minimalizuje podkožné jazvenie a tvorba podkožných zrastov. Výsledok býva dokonalý. A ľudia od nás očakávajú dokonalé výsledky.

Takže dámy, ale aj muži, ktorí sa chystajú na liposukciu, môžu byť v pokoji. Brucho ostane bez „šrámov“. A čo ďalšie novinky?

Pokiaľ ide o novinky, spomenul by som fastlift, ide o mini facelift. Táto technika je síce zavedená už dlhšie, avšak v sú- časnosti je veľmi v kurze a je objavovaná aj mladšími ročníkmi, preto ju zaraďujem do kategórie noviniek. Zákrok je vhodný pre niekoho, kto je vo veku okolo tridsiatky alebo štyridsiatky a prejavy starnutia na tvári sa už nedajú vyriešiť aplikáciou kyseliny hyalurónovej alebo aplikáciou liftingových nití. Mini facelift spočíva v tom, že urobíme rez len na prednej hranici ucha a uvoľníme a napneme kožu dolnej časti tváre. Nerobíme teda klasický dlhý rez pred uchom a za uchom smerom dozadu do vlasovej časti hlavy, ako je to pri klasickom veľkom facelifte. Je to zákrok, ktorý sa dá realizovať v lokálnej anestézii a v relatívnom komforte klienta. Efekt je naozaj pôsobivý. Sám som často veľmi milo prekvapený, ako sa klientky tešia z výsledku operácie. Je to totiž také diskrétne vylepšenie tváre. Ženy sa tešia, pretože okolie im hovorí, že dobre vyzerajú, a pritom nie je vidno žiadny radikálny zásah na tvári. K novinkám patrí aj tkanivové lepidlo. Používa sa na lepenie mäkkých tkanív v plastickej chirurgii, najčastejšie pri operáciách faceliftov a tiež pri plastických operáciách brucha – teda pri výkonoch, kde sa odklápajú a posúvajú kožné laloky. Keďže pod tieto kožné laloky aplikujeme tkanivové lepidlo a prilepíme ich priamo na svalstvo, nevzniká tak pod týmito kožnými lalokmi mŕtvy priestor, do ktorého by mohol pacient po operácii krvácať. Spoľahlivo tým znižujeme pooperačné komplikácie a rapídne urýchľujeme hojenie.

Z titulu povolania musia dobre vyzerať speváčky, herečky a ďalšie celebrity. Ktorým známym ľuďom Klinika YES VISAGE pomohla ku kráse?

Určite musím spomenúť českú modelku Simonu Krainovú, ona je aj tvárou Kliniky YES VISAGE. U nás si nechala operovať horné viečka. Bol u nás tiež známy herec Ľubo Paulovič, ktorý si nechal si upravovať dolné viečka. A skrášľovali sme aj modelku Michaelu Kocianovú. Našou klientkou je aj známa herečka Zdenka Studenková. Áno, táto klinika má to privilégium, že sa môže pochváliť aj takýmito celebritnými klientkami a klientmi. A možno taká pikoška – na odsatie tuku k nám prišiel aj šéfkuchár Martin Záhumenský, známy z televíznej šou Masterchef. Tu by som však chcel podotknúť, že nie sme len klinika pre celebrity, ale sme tu pre všetkých. Naše služby využije približne 40 000 spokojných klientok ročne. Idú Vianoce a nedá mi, aby som nespomenul, že je to čas, keď veľmi veľa mužov, manželov, dáva pod stromček svojim milovaným polovičkám ako vianočný darček poukážku do Kliniky YES VISAGE, aby sa mohli u nás skrášliť a splniť si svoje sny.

Myslím si, že je krásne, keď muž aj takto vyjadrí svoju lásku.

Zažili ste v ambulancii aj nejaké prekvapenie? Dostala vás požiadavka klienta do rozpakov?

Odbor estetickej plastickej chirurgie je veľmi zaujímavý a často plný prekvapení. Niekedy sa stretávame aj s bizarnými požiadavkami. Môžem napríklad spomenúť, že za nami opakovane prišli záujemcovia, ktorí žiadali, aby sme im rozštiepili jazyk, lebo chcú mať jašteričí jazyk. Alebo chcú mať na hlave rohy. Existujú totiž také silikónové implantáty, ktoré sa operujú pod kožu na čelo a potom to vyzerá, ako keby mal dotyčný človek rožky. Toto ja už považujem za veľký extrém. No takpovediac, úplne ma odrovnal človek, ktorý žiadal, aby sme mu vymodelovali jazvu na líci. Toto je už pre mňa červená čiara. Naším poslaním je skrášľovať ľudí. Každý plastický chirurg sa snaží, aby jazva bola neviditeľná, ne- nápadná a schovaná. No keď niekto chce, aby ste mu cez líce urobili jazvu, aby vyzeral ako Joffrey de Peyrac z Angeliky, tak to je už za hranicou normálnosti.

Údajne za plastickými chirurgmi chodia čoraz častejšie aj mladí ľudia. Čo žiadajú, aké vylepšenia?

V súčasnosti letia takzvané líščie oči – „foxy eyes“. Ide o mandľový pretiahnutý a pozdvihnutý tvar očí, ktorý sa dosahuje aplikáciou liftingových nití. Klientkami sú väčšinou mladé ženy.

Toto je veľmi pekný estetický zákrok, ktorý na klinike vykonávajú moje šikovné kolegyne dermatologičky. A na dvere nám klope „high definition“ liposukcia – HD liposukcia, ktorá tvaruje brucho tak, že navodí dojem, že dotyčná žena alebo muž chodia do fitka a majú vytvarované a vyrysované brucho. Táto technika u mužov doslova vytvaruje povestné tehličky na bruchu
a u žien zas pekne zadefinuje obrysy priamych brušných svalov. Estetická plastická chirurgia neustále prináša niečo nové, takže vždy sa máme na čo tešiť a vždy máme čo objavovať.

Článok bol uverejnený v časopise SLOVENKA – 50/51 2022

Znenie súhlasu

Kliknutím na odkaz súhlasím udeľuje používateľ elektronického zariadenia prevádzkovateľovi BLUEMEDICAL s.r.o. (ďalej ako „BLUEMEDICAL„) súhlas s tým, aby boli do jeho zariadenie uložené cookies, pomocou ktorých BLUEMEDICAL a iní príjemcovia uvedení v tabuľke získava a spracúva údaje na účely a na dobu uvedené v tabuľke, ktorá sa Vám rozbalí po rozkliknutí linku tu. Súhlas možno kedykoľvek odvolať, pre odvolanie súhlasu nás kontaktuje emailom na info@peterziak.com alebo upravte nastavenia v svojom zariadení. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov pred jeho odvolaním. Bližšie informácie o cookie nájdete tu.